Co dělat, když mám příznaky COVID-19 a co bude následovat

Příznaky onemocnění Covid-19

 • teplota ≥ 37,3°C
 • suchý kašel
 • dušnost
 • únava, malátnost
 • bolest hlavy
 • průjem, zvracení
 • ztráta chuti a čichu

 

Máte-li jakýkoliv z výše uvedených příznaků:

 1. ZŮSTAŇTE DOMA Vyhněte se dalším kontaktům. Nechoďte do práce, na nákup, nevzdalujte se z domova. Nechoďte do čekáren lékařů bez předchozí telefonické domluvy!
 2. KONTAKTUJTE SVÉHO PRAKTICKÉHO LÉKAŘE telefonicky či emailem tak, jak jste zvyklí u Vašeho lékaře komunikovat. Buďte trpěliví, v této době praktičtí lékaři vyřizují velké množství telefonátů a nemusíte se tak dovolat ihned na první pokus. Nemůžete-li se opakovaně dovolat, ověřte správnost volaného telefonního čísla a zda voláte v ordinačních hodinách. Pokud praktického lékaře nemáte nebo je Váš praktický lékař několik dnů nedostupný, kontaktuje Vaši zdravotní pojišťovnu a požádejte ji o pomoc.
 3. ODBĚR NA COVID-19 Budete-li lékařem indikováni k provedení stěru z nosohltanu (nosu,…), rezervujte si nejbližší možný termín odběru. Seznam odběrových míst je dostupný na webu MZČR https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/. Na odběrové místo se dostavte vlastním vozem či pěšky. Nejezděte MHD a nevystavujte riziku nákazy ostatní osoby. S sebou nezapomeňte osobní doklady a respirátor. Dodržujte nadále pravidla domácí karantény a vyčkejte příchodu SMS s výsledkem. Jste-li imobilní či ve zdravotním stavu, který neumožňuje transport na odběrové místo, nebo nejste schopni si zajistit vlastní dopravu na odběrové místo, poraďte se s Vaším praktickým lékařem, v indikovaných případech lékař zajistí odběrovou sanitu s mobilním týmem, který provede odběr v místě Vašeho pobytu.
 4. COVID-19 POZITIVNÍ / NEGATIVNÍ Jakmile budete informováni o výsledku testu, kontaktujte svého praktického lékaře a domluvte se na dalším postupu. Je-li Váš výsledek pozitivní, je Vám nařízena izolace v trvání minimálně 14 dnů od dne, kdy byl proveden odběr. Pro její ukončení je zároveň nutné, abyste byli alespoň 3 dny bez klinických příznaků onemocnění. Je-li Váš výsledek negativní, je nutné postupovat individuálně a dle domluvy s praktickým lékařem.

Karanténa a izolace

Cílem obou opatření je zamezit šíření nakažlivé nemoci v populaci.

KARANTÉNA:

 • vztahuje se na osoby, které byly v kontaktu s osobou covid-19 pozitivní, ale zatím jsou klinicky zdravé a nemoc u nich nebyla potvrzena
 • je ze zákona povinná
 • během karantény je třeba:
  • zůstat doma – sledovat svůj zdravotní stav
  • při výskytu klinických příznaků onemocnění covid-19 kontaktovat svého praktického lékaře
  • důsledně dezinfikovat společné prostory v domácnosti
 • je nařízen PCR test 5. – 7. den po posledním kontaktu s nakaženým, máte-li příznaky infekce ihned
 • doba trvání: minimálně 14 dní v případě negativního testu, v případě nemožnosti provést test do 10. dne, 14 dní – počítá se ode dne posledního kontaktu s nakaženým
 • karanténa a společná domácnost: v případě výskytu infekce ve společné domácnosti se karanténa počítá ode dne pozitivního testu nakažené osoby v domácnosti

 

IZOLACE:

 • vztahuje se na osoby covid-19 pozitivní a osoby mající klinické příznaky onemocnění covid-19
 • zůstaňte doma, vylučte jakékoliv kontakty, je-li to možné
 • doba izolace je minimálně 14 dnů ode dne odběru pozitivního testu, v době ukončení musíte být minimálně 3 dny bez příznaků nemoci
 • během izolace prosím:
  • zůstaňte výhradně doma či v určeném prostoru, optimálně ve vyhrazené a přiměřeně větrané místnosti, pokud možno s vlastním sociálním zařízením, ve společných prostorách používejte roušku
  • sledujte svůj zdravotní stav – při jakémkoliv zhoršení zdravotního stavu kontaktujte svého praktického lékaře, při akutním zhoršení stavu a ohrožení života aktivovat záchrannou službu
  • důsledně dezinfikujte společné prostory v domácnosti, koupelnu používejte jako poslední
  • používejte vlastní ručníky, kuchyňské nádobí, sklenice, ložní prádlo a jiné domácí potřeby běžně sdílené v domácnosti
  • využívejte distančních forem komunikace s lidmi, objednávání potravin aj.

Jak na domácí léčbu při infekci dýchacích cest u dospělých

V současné době je velké množství infekcí způsobeno covid-19. Většina případů nákazy je lehkých, probíhají jako běžná infekce dýchacích cest a není na místě okamžitá návštěva lékaře. Případnou návštěvou lékaře můžete ohrozit pacienty v čekárně, kteří jsou chronicky nemocní a tato infekce by pro ně mohla představovat větší komplikace. Pokud se nedovoláte lékaři, nepanikařte. V těchto dnech vyřizují praktičtí lékaři mnoho hovorů a není možné vždy zajistit vyřízení ihned. Praktické lékaře o svém stavu ale určitě informujte. Kromě telefonické konzultace, využijte ev. i e-mailovou komunikaci. Tak jako u jiných onemocnění, dodržujte základní pravidla.

 1. Odpočívejte, pijte dostatek tekutin, konzumujte potraviny bohaté na vitaminy či stopové prvky (vhodné zejména vitamin D, C a zinek).
 2. Pokud máte horečku a/nebo bolesti doporučujeme užít 1 tabletu paracetamolu 500 mg 4x denně (např. Paralen 500). Pokud tato léčba dostatečně nezabere, je možné ji s odstupem 4 hodin kombinovat s jednou tabletou ibuprofenu 400mg (např. Ibalgin 400). Při vysoké a neklesající teplotě nad 38 ℃ je možné užít 2 tablety paracetamolu 500mg najednou (nepřesahujte však dávku 6 tbl. paracetamolu 500 mg za den a dejte si pozor na kombinované přípravky, které již obsahují paracetamol (např. Coldrex). V případě nejistoty konzultujte praktického lékaře. Možné je i tzv. fyzikální chlazení – obklady, zábal, nebo studená sprcha (v sedě, dolní končetiny namočit do studené vody od kolen dolů po dobu několika sekund).
 3. Na kašel můžete užít volně prodejné léky – na suchý kašel antitusika (Tussin, Ditustat, Stoptussin, Levopront, Codein) na vlhký kašel expektorancia, léky ulehčující odkašlávání (Erdomed, ACC long, Mucosolvan, Ambrobene, Bromhexin). Doporučujeme léky usnadňující odkašlání naposledy užít kolem 17.00 hodiny, aby nenastalo přílišné zahlenění na noc. Případně je možné léky i kombinovat – přes den léky na odkašlání a na noc lék proti suchému dráždivému kašli (tedy např. ráno a ve 14.00 Erdomed, na noc Tussin či Stoptussin). Je také možné užívat přírodní přípravky (např. sirup z cibule a cukru, Kaloba, průduškový čaj, jitrocelový sirup).
 4. Je vhodné osvojit si techniku dechového cvičení při respiračních infektech: několikrát denně v sedě 5x za sebou hluboký nádech, po nádechu vždy zadržet dech a počítáme do 5, poté výdech. Po této sérii se pokusíme s pusou zakrytou kapesníkem hluboce odkašlat. Celý cyklus zopakujeme ještě jednou. Při tomto cvičení prosím dbejte na bezpečné prostředí, nelze vyloučit mírné motání hlavy, mžitky před očima. Dechové cvičení můžete doplnit 10 minutami klidného hlubšího dýchání v leže na břiše (možno pro lepší pohodlí podložit prsa, pánev a nohy od kolen dolů menším nízkým polštářem). Tyto techniky slouží k provzdušnění plic a lepšímu odkašlání. V případě nejistoty, zhoršování zdravotního stavu kontaktujte svého praktického lékaře. Je možné, že bude nutná Vaše osobní návštěva v ordinaci, předem se však vždy objednávejte na stanovený čas. Může se samozřejmě jednat o jinou infekci, nebo onemocnění, které je třeba diagnostikovat a léčit.

Elektronické dokumenty v souvislosti s pandemií COVID-19

E- neschopenka

Pracovní neschopnost vystavuje ošetřující lékař elektronicky (možno i distančně bez nutnosti návštěvy ordinace). Pracovní neschopnost vede lékař, který Vás pro daný problém léčí. Neschopenku nevystavuje pouze zdravotnická záchranná služba a pohotovost, jinak je každý lékař ze zákona povinen pracovní neschopnost vystavit, tzn. ortoped, chirurg, gynekolog, psychiatr apod. a neměl by tuto odpovědnost delegovat na praktického lékaře. Ke správnému vystavení je nutné sdělit: IČO zaměstnavatele, pozice v zaměstnání, místo pobytu nemocného a datum, od kdy neschopenku potřebujete. Je možné ji vystavit maximálně 3 dny zpětně.

E-Recepty

E-recept je lékařský předpis vystavený v elektronické podobě, má přidělen kód z písmen a čísel. Kód s e-receptem může být pacientovi doručen SMS na jakýkoliv mobilní telefon (není nutný chytrý telefon) nebo formou emailu. Pacient si může vyzvednout recept i bez tohoto kódu pouze s číslem pojištěnce a občanským průkazem. Recepty vystavuje lékař, který pacienta pro danou diagnózu léčí. Může se stát, že lék, který Vám předepisuje specialista, praktický lékař nemůže předepsat (např. inzulin, některé léky na cukrovku, léky na onemocnění prostaty atd.).

Žádanka na testování Covid-19

Žádanku na PCR testování onemocnění covid-19 vystavuje praktický lékař nebo hygienická stanice elektronicky a odesílá do centrálního registru. Pacient nepotřebuje mít žádanku v ruce a v jakémkoliv odběrném místě v ČR se prokáže pouze kartičkou pojištěnce.

Seznam odběrových míst s kontakty je zde: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center.

Na odběry je ve většině případů vhodné se předem objednat. Žádanka na test není vyžadována u samoplátců, není tedy potřeba žádat praktického lékaře o její vystavení. Pro vyšetření antigenním testem není třeba žádanka, každý občan ČR má nárok na vyšetření z veřejného zdravotního pojištění jednou za 3 dny.

Kdy a jak do nemocnice?

Přestože většina pacientů zvládá onemocnění COVID-19 v domácím prostředí, u části může dojít ke zhoršení zdravotního stavu vyžadující okamžitou pomoc a transport do nemocnice. Zcela zásadní je tedy otázka, kdy si přivolat Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS)?

Mezi příznaky, které jsou dobře zvládnutelné běžnou léčbou v domácím prostředí patří

⦿ kašel
⦿ zvýšená teplota
⦿ zimnice, třesavka
⦿ bolesti hlavy, svalů a kloubů
⦿ ztráta čichu či chuti
⦿ průjem, zvracení

v případě pochybností je vhodné kontaktovat svého praktického lékaře

Naopak mezi typické příznaky v rámci onemocnění COVID-19 vyžadující okamžitou lékařskou pomoc (volat 155) patří

⦿ pocit ztíženého dýchání, nedostatku vzduchu, zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení
⦿ promodrání rtů, obličeje
⦿ bolesti na hrudi
⦿ zmatenost či porucha vědomí

Pokud je to možné, snažte se v rámci přivolání ZZS mluvit pomalu a zachovat klid. Je důležité podat informaci, zda jste byli testováni na COVID-19 či jste měli kontakt s COVID-19 pozitivní osobou (posádka ZZS dle toho volí ochranné pomůcky).

Před transportem do nemocnice si připravte:

 • osobní doklady (občanský průkaz a kartičku pojištěnce), osobní věci (mobilní telefon) a hygienické pomůcky
 • seznam léků a dávkování, které užíváte a ev. aktuální lékařskou zprávu, pokud jste sledováni v rámci specializované ambulance či trpíte závažným onemocněním.

Obecně nelze v případě život ohrožujícího stavu doporučit dopravu vlastní! Pokud se k tomu však z nějakého důvodu rozhodnete (např. nedostupnost ZZS), vyhněte se řízení osobního vozidla a vyvarujte se použití hromadné dopravy. V rámci transportu je vhodné použít respirátor, pokud to zdravotní stav dovoluje.

Komunikace s ordinací praktického lékaře

 • prosím buďte trpěliví, praktičtí lékaři v těchto dnech vyřizují mnoho telefonních hovorů a e-mailů
 • zvažte, je-li to u Vašeho lékaře běžné, a není-li Váš požadavek/dotaz akutní povahy také komunikaci formou e-mailu (eventuálně alespoň můžete zaslat emailem svůj dotaz a kontakt, lékař vám zavolá zpět)
 • v případě zhoršení zdravotního stavu vždy raději telefonujte, jedná-li se o život ohrožující stav, kontaktujte ZZS (155)

 

Při telefonické či elektronické komunikaci si v následujících situacích prosím vždy předem připravte informace, které nám budete sdělovat:

 1. Pokud jste byli v kontaktu s Covid-19 pozitivní osobou nebo máte-li příznaky onemocnění dýchacích cest:
  • Vaše celé jméno, číslo pojištěnce (je uvedeno kartičce pojišťovny), telefonní kontakt
  • Váš zdravotní stav („nic mi není“, „mám teplotu, kašel, bolesti svalů kloubů“…)
  • datum vzniku zdravotních obtíží
  • datum a míru kontaktu s pozitivní osobou s Vámi (délka trvání, venku/uvnitř, s rouškami/bez, vzdálenost)
  • datum pozitivního testu pozitivní osoby, měla pozitivní osoba příznaky, případně od kdy?
  • stručně Vaši situaci – s kým sdílíte domácnost, s kým sdílíte pracovní prostor, zda máte v okolí někoho ohroženého (dlouhodobě nemocní, senioři)
 2. Pokud máte jiné zdravotní potíže:
  • Vaše celé jméno, číslo pojištěnce (je uvedeno kartičce pojišťovny), telefonní kontakt
  • datum vzniku zdravotních obtíží
  • Váš stav (popište příznaky)
 3. Pokud potřebujete vystavit pracovní neschopnost:
  • Vaše celé jméno, číslo pojištěnce (je uvedeno kartičce pojišťovny), telefonní kontakt
  • název, adresa, IČO zaměstnavatele
  • pozice v zaměstnání
  • datum od kdy potřebujete vystavit pracovní neschopnost (je možné nejdéle 3 dny zpětně)
  • adresu, kde se budete zdržovat
 4. Administrativní záležitosti:
  • mějte prosím trpělivost, v současné době má jednoznačnou přednost péče o nemocné
  • objednejte se, prosím, na čas, případně lékaři poskytněte e-mailem podklady k vyplnění formuláře, který požadujete
  • některé administrativní úkony mohou být odloženy

 

POKUD NELZE NAVÁZAT SPOJENÍ S ORDINACÍ

 • ověřte správnost emailu a telefonního čísla
 • ověřte si, zda voláte v ordinačních hodinách
 • sledujte webové stránky ordinace
 • je-li Váš lékař dlouhodobě nedostupný, kontaktuje Vaší zdravotní pojišťovnu a požádejte o pomoc

Prevence a psychohygiena v době pandemických opatření COVID-19

Dodržujte hygienická doporučení

 • omezte zbytná setkání a vycházení mezi lidi
 • zakrývejte si ústa a nos respirátorem (chráníte sebe i druhé)
 • často si myjte ruce mýdlem, pokud máte možnost, používejte dezinfekci
 • předměty, které často berete do rukou, např. mobilní telefon také dezinfikujte
 • vyhýbejte se místům s vysokým výskytem lidí (trhy, oblíbené výletní destinace apod.)
 • využívejte online možností k nakupování, senioři případě nabídek dobrovolníků (skautské skupiny apod.)

 

Žijte zdravě

 • choďte na časté procházky, ideálně do přírody
 • ujděte každý den alespoň 10.000 kroků nebo cvičte 20 min doma (na youtube jsou stovky videí s návodem, jak cvičit)
 • dávejte pozor na to, co jíte (jezte více ovoce, zeleniny, omezte smažená jídla)
 • pijte denně alespoň 1,5 l vody
 • alkohol užívejte střídmě, neopíjejte se
 • spěte dostatečně dlouho, minimálně 7 hodin

 

Udržujte sociální vazby

 • buďte v kontaktu se svými přáteli, rodinami, sousedy, kolegy z práce, spolužáky, ale využívejte sociální sítě, telefony, video hovory
 • nezapomínejte na své blízké

 

Pracovní doporučení

 • pokud máte možnost pracovat z domova na home office, tak ji využijte
 • snažte se přesvědčit zaměstnavatele, aby Vám umožnil práci z domova
 • zvažte svoje nároky a očekávání na svůj pracovní výkon v tomto období

 

Cestování

 • pokud už musíte někam cestovat, doporučujeme individuální přepravu spíše, než hromadnou

 

Psychohygiena

 • omezte sledování negativních zpráv o výskytu onemocnění COVID-19 (zjistěte aktuální stav a nová pravidla a dost)
 • každý den si sepište 3 věci, za které jste vděční
 • myslete na to, co změnit můžete a co je pro vás důležité, neplýtvejte energií přemýšlením nad věcmi, které změnit nemůžete
 • věnujte se svým koníčkům a příjemným aktivitám (například čtení knih), co vám dělají radost a na které jste dlouho neměli čas
 • zkuste najít humor a krásu ve všem okolo vás, smích posiluje imunitní systém
 • používejte relaxační techniky, meditujte

Zpracovali:

MUDr. David Halata, MUDr. Ludmila Bezdíčková, MUDr. Michaela Kantorová, MUDr. Zuzana Švadlenková, MUDr. Michaela Petrová, MUDr. Marika Svatošová, MUDr. Norbert Král, MUDr. Ondřej Sobotka, MUDr. Jáchym Bednář, doc. MUDr. Bohumil Seifert, MUDr. Cyril Mucha

Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP
Sokolská 31, 120 00 Praha 2
e–mail: svl@cls.cz
http://www.svl.cz
https://www.svl.cz/informace-pro-pacienty/